دانلود تری دی مکس 2022

Autodesk 3ds Max

 اتودسک تری دی مکس یکی از قویترین و پیشرفته ترین برنامه ها در زمینه طراحی سه بعدی و انیمیشن سازی به شمار می رود .  نرم افزار Autodesk 3ds Max بخاطر داشتن ابزارهای کارا و قدرتمند در بسیاری از صنایع به ویژه بازیهای رایانه ای و طراحی و خلق جلوه های ویژه در فیلمها بسیار پرکاربرد است .

تری دی مکس به شما این امکان را می دهد تا طرحها، اجسام و کاراکترهای سه بعدی و همچنین انیمیشن های زیبا و با کیفیت بسیار بالا را در مدت زمان کوتاهی خلق کنید. مهندسان می توانند به راحتی طراحیهای خود در محیط اتوکد را وارد این برنامه کرده و نمای سه بعدی طرح خود را ایجاد کنند و با چاپ آن، نمای کلی طرح خود را قبل از اجرا به مشتریان خود نشان دهند.

تاریخچه و انتشار اولیه

محصول استودیوی سه‌بعدی اصلی توسط گری یوست و گروه یوست برای سکوی داس خلق شد و توسط شرکت اتودسک منتشر گردید. پس از انتشار نسخهٔ چهارم استودیوی سه‌بعدی داس، محصول برای سکوی ویندوز ان‌تی بازنویسی شد و به “استودیوی سه‌بعدی مکس” تغییر نام داد. این نسخه نیز توسط گروه یوست خلق شد و توسط کنیتکس که در آن زمان بخش رسانه و سرگرمی اتودسک بود منتشر گردید.

اتودسک نرم‌افزار را پس از انتشار دومین بروزرسانی استودیوی سه‌بعدی مکس خرید و طی دو انتشار بعدی کل مراحل توسعه را خود شرکت به صورت داخلی انجام داد. بعدها نرم‌افزار تحت نام “تری‌دی‌اس مکس” توسط دیسکریت، یک شرکت نرم‌افزاری در مونترآل که اتودسک به تازگی خریداری کرده بود منتشر شد.

بعد از انتشار نسخهٔ هفتم، دوباره لوگوی اتودسک بر روی محصول قرار گرفت و نام رسمی به حالت کنونی (“اتودسک تری‌دی‌اس مکس”) درآمد.

قابلیت های تری دی مکس

طراحی انواع مدل های سه بعدی

کیفیت فوق العاده در خروجی

بهینه سازی شده برای افزایش سرعت Rendering تصاویر

وجود صدها افکت در زمینه های مختلف برای پویانمایی تصاویر

مناسب برای کارهای فوق حرفه ای

امکان بهینه سازی تصاویر در هنگام گرفتن خروجی

کنترل کامل برروی انیمیشن تولید شده و حرکات آن

امکان مشاهده عکس العمل های یک کاراکتر در انیمیشن

هوش مصنوعی قدرتمند در نرم افزار برای حرکات کاراکترها

قابلیت به هم چسباندن کاراکترها و صحنه های مختلف برای تولید یک انیمیشن بلند

مدیریت پردازش تصاویر

سازگاری خاص با تکنولوژی های جدید در پردازنده ها و البته پردازنده های گرافیکی

سازگار با فرمت های مختلف نظیر 3DS، AI، DDF، DEM، DWG، DXF، OBJ، PRJ، SHP، STL، TRC، VW، WRL، WRZ و …

امکان بهره گیری از انواع پلاگین ها در نرم افزار

تری دی مکس

امکانات

MAXScript

MAXScript یک زبان اسکریپت‌نویسی داخلی است که می‌تواند یک وظیفه را به صورت خودکار تکرار، دستورالعمل‌های موجود را با روش‌های جدید ترکیب، ابزارها و واسط‌های کاربری جدید ایجاد یا بسیار کار دیگر را انجام دهد. همچنین می‌تواند ماژول‌های افزونه‌ها را کاملاً با MAXScript ایجاد کرد.

MCG

یک زبان ویژوال اسکریپت‌نویسی داخلی است.

از نسخه 2016 کاربران را قادر می سازد با استفاده از گردش کار مبتنی بر گره بصری(ند بیس) ، اصلاح کننده ها ، هندسه و افزونه های ابزاری را ایجاد کنند.Max Creation Graph (MCG)

با MCG کاربر می تواند به راحتی پلاگین مورد نیاز خود دار درچندین دقیقه با قابلیت ند بیس برای 3ds Max ایجاد کند. نمودار حاصل می تواند در یک فایل XML (.maxtool) ذخیره شود و یا با ترکیبات دیگر بسته بندی شود (.maxcompound) که به یک فایل ZIP (.mcg) بستگی دارد که می تواند به راحتی با کاربران 3ds Max به اشتراک گذاشته شود.

Data Channel Modifier

مدیفایر دیتا چنل که از نسخه 2017به این برنامه اضافه شده است یک ابزار همه کاره و پرسیجوال برای اتوماسیون مدلینگ و کارهای پیچیده است.با استفاده از داده های مش و تعدادی کنترلر کاربر قادر خواهد بود به راحتی به جلوهای گوناگونی دست پیدا کند که کاملا پرسیجوال است.مدفایر دیتا چنل

پارتیکل فلو _PF

ایجاد سیستم ذره ها در محیط نودبیس

کارگاه شخصیت_Character Studio

کارگاه شخصیت که یک افزونه از نسخهٔ چهارم مکس بود، حالا در استودیوی سه‌بعدی یکپارچه است و به کاربران برای حرکت و تجسم شخصیت‌های مجازی کمک می‌کند. این سیستم با استفاده از اسباب شخصیت یا اسکلت ۲ پا که تنظیمات سهام است کار می‌کند، که می‌تواند برای شبکه شخصیت‌های مناسب و نیازهای مناسب تغییر کند یا سفارشی شود.

این ابزار همچنین شامل ابزارهای ویرایش قوی سویچینگ IK/FK، دستکاری حالت‌های وانمود کردن، لایه‌ها و گردش فریم کلیدیها و به اشتراک‌گذاری داده‌های پویانمایی در سراسر اسکلت ۲ پا مختلف است. این “۲ پا” از دیگر ویژگی‌های مفید اشیاء است که برای کمک به سرعت بخشیدن در تولید چرخه‌های راه‌رفتن و مسیرهای حرکت و همچنین به عنوان حرکت ثانویه است.

سیستم پارچه Cloth

سیستم طراحی مایعات _ Bifröst

از نسخه 2018.4

جستجوگر صحنه

جستجوگر صحنه ابزاری است که دید سلسله مراتبی از داده‌ها، تجزیه و تحلیل صحنه و تسهیل کار با صحنه‌های پیچیده تر را فراهم می‌کند. جستجوگر صحنه یک توانایی است برای مرتب، فیلتر و جستجو کردن صحنه با هر نوع شئ یا اموال (از جمله فراداده). این ویژگی که در تری‌دی‌اس مکس ۲۰۰۸ اضافه شد، اولین جزئی بود که از کدهای مدیریت شدهٔ دات‌نت در تری دی مکس بیرون از MAXScript استفاده می‌کرد.

واردکردن DWG

تری دی مکس از هر دو واردات و اتصال فایل‌های DWG را پشتیبانی می‌کند. مدیریت حافظهٔ ارتقا یافته در تری دی مکس ۲۰۰۸ باعث می‌شود تا چندین شئ را در داخل صحنه‌های بزرگ‌تر وارد کرد.

انتساب/ویرایش بافت_UV Editor

تری دی مکس عملیات بافت خلاق و نقشه برداری مسطح، از جمله کاشی کاری، معکوس، چرخاندن، محو کردن، کشش UV و سست‌سازی را ارائه داده، نامرتبی را حذف می‌کند؛ UV را نگه داشته و تصویر الگوی UV را خروجی می‌دهد. گردش کاری بافت شامل توانایی مخلوط کردن تعداد نامحدودی از بافت‌ها، یک مرورگر مواد/نقشه با پشتیبانی از کشیدن و رها کردن انتساب، و سلسله مراتب با عکس‌ها می‌شود.

گردش کاری UV شامل نقشه پوست خام، که شکاف‌های دلخواه را تعریف کرده و باعث می‌شود تا کاربر بتواند UVها را با توجه به آن شکاف‌ها تا کند، کپی/پیست کردن مصالح‌ها، نقشه‌ها و رنگ‌ها و دسترسی سریع به انواع نقشه‌ها (جعبه، استوانه‌ای، کروی) می‌شود.

فریم‌های کلیدی_ Animation Kay frame

دو حالت کلید زنی – کلید مجموعه و کلید اتوماتیک – پشتیبانی از گردش فریم‌های کلیدی مختلف را پیشنهاد می‌کنند. کنترل‌های سریع و بصری برای فریم‌های کلیدی – از جمله: کات، کپی و پیست – به کاربر اجازه می‌دهند پویانمایی‌ها را به راحتی ایجاد کنند. مدار پویانمایی ممکن است به‌طور مستقیم در دریچهٔ دید مشاهده و ویرایش شود.

پویانمایی

اشیاء را می‌توان در امتداد منحنی‌ها با هم ترازی، سرعت، نرمی، حلقه و متحرک کردن در امتداد سطح کنترل کرد. می‌توان بین چند منحی متحرک با مسیر کنترل شده وزنه کرد و آن وزن را پویانمایی کرد. اشیاء را می‌توان با اشیاء دیگر در بسیاری از جهات – ازجمله نگاه کردن به – جهت‌گیری در فضاهای مختلف مختصات، و ایجاد ارتباط در نقاط مختلف و در زمان محدود متحرک کرد.

پوست

اصطلاح پوست(Skin) یا هیکل ممکن است برای رسیدن به کنترل دقیق تغییر شکل اسکلتی مورد استفاده قرار گیرد، به‌طوری‌که تغییر شکل شخصیت یکنواخت به عنوان مفاصل منتقل شده حتی در ناحیه‌ها از جمله شانه‌ها. تغییر شکل پوست را با استفاده از وزنه راس مستقیم، حجم رئوس تعریف شده توسط لفاف یا هر دو می‌توان کنترل کرد.

از نسخه 2017 قابلیت Delta mush, (DQ)Dual Quaterinion اضافه شده است.

شیدر نویسی OSL

امکان دانلود شیدرهای OSL و همچنین نوشتن شیدرهای دلخواه

در نسخه 2019 زبان برنامه‌نویسی OSL اضافه شده است که کابران مکس میتواند با سیستم ند بیس و کاملا پرسیجوال شیدرهای مورد نیاز خود را تولید کنند.شیدر نویسی OSL

ابزار جدید دیگری که به 2019 3ds max افزوده شده، Open Shading Language و OSL Map میباشد. به کمک این ویژگی، میتوانیم شیدر های دلخواه خود را بنویسیم و یا شیدرهای OSL آماده را دانلود و مورد استفاده قرار دهیم.

امکان تولید تکسچرهای چوب با تنظیمات کامل

تری دی مکس: Advanced Wood

به مدد استفاده از ابزار جدید Wood procedural Map میتوانیم تکسچرهای چوب را با جزئیات و تنظیمات کامل تولید کنیم. این ابزار شامل پریست هایی برای چند نوع چوب از جمله افرا، گیلاس و بلوط میباشد و برای موتور رندرهای آرنولد و Scanline قابل دسترسی است.

کاربرد

استفاده در صنعت

طراحی از شهر با تری دی مکس

فیلم‌های زیادی توسط اتودسک تری دی مکس یا نسخه‌های قبلی با نام متفاوتی ساخته شده‌اند. فیلم‌های پرفروشی چون آواتار و ۲۰۱۲ که از گرافیک سه‌بعدی کامپیوتری بهره برده‌اند، از این دسته می‌باشند. البته، در کنار اتودسک تری دی مکس ، نرم‌افزار مادباکس برای ساخت بافت‌ها استفاده شده‌است.

همچنین از این نرم‌افزار در توسعهٔ گرافیک سه‌بعدی رایانه‌ای چندین بازی ویدئویی استفاده گردیده است.

مجموعه‌های معماری و مهندسی نیز از برای طراحی هنر مفهومی خود از اتودسک تری‌دی‌اس مکس استفاده می‌کنند. مکس شباهت بسیار زیادی به اتوکد دارد به همین دلیل معماران ترجیح می‌دهند تا از این نرم‌افزار برای بهترین کیفیت رندر استفاده کنند.

استفاده در آموزش

برنامه‌های آموزشی در سطح دوم و سوم از تری‌دی‌اس مکس در دوره‌های خود در گرافیک سه بعدی کامپیوتر و انیمیشن‌های کامپیوتری استفاده می‌کنند. دانش آموزان در رقابت برای اولین بار برای شناختن انیمیشن‌های سه‌بعدی از تری‌دی‌اس مکس استفاده می‌کنند.

تری دی مکس در معماری

معماران با تری‌دی‌اس مکس به طرح پلان های خود روح بخشیده و قبل از ساخته شدن ساختمان تمامی عناصر نمای بیرونی و طراحی داخلی و حتی دکوراسیون داخلی ساختمان را با بهترین کیفیت ببینند و تغییرات دلخواه را روی آن اعمال کنند.

رندر نوع متریال، رنگ پنجره ها، کفپوش ها، شیرآلات و … ، و همچنبن نورپردازی در این نرم افزار می تواند به طرز غیر قابل باوری طبیعی باشد، به قدری که گاهی تشخیص یک رندر خوب و عکس واقعی دشوار خواهد بود.

تری دی مکس در انیمیشن

یکی دیگر از نیازهای کارفرمایان ساخت انیمیشن از فضاهای معماری و محصولات صنعتی است. که نرم‌افراز تری دی مکس با داشتن قدرت‌های بی‌انتها در حوزۀ پویانمایی توانسته نیاز کارفرمایان را رفع کند.

تری دی مکس در جلوه های ویژه سینمایی

امروزه صنعت‌هایی نظیر سینما، بازی‌های رایانه‌ای و تبلیغات نیازمند جلوه‌های ویژۀ سینمایی و طراحی شخصیت‌های سه‌بعدی می‌باشند. بسیاری از شخصیت‌ها و فیلم‌های هالیوودی که تا به امروز از دیدن آن‌ها لذت بردید کار این نرم‌افزار قدرتمند است.

تری دی مکس در تبلیغات

تری دی مکس در بازی سازی

تری دی مکس در طراحی صنعتی

تری دی مکس در غرفه سازی نمایشگاه

تری دی مکس در کابینت سازی

اشکال هندسی از پیش تعریف شده

این روشی از مدل‌سازی است که در آن مدل از بعضی از اشکال هندسی ساده همچون جعبه، استوانه یا مخروط ایجاد می‌شوند. این اشکال هندسی در فهرست‌های اشکال هندسی از پیش تعریف شدهٔ استاندارد و اشکال هندسی از پیش تعریف شدهٔ تعمیم داده شده نرم‌افزار موجود است. همچنین هنرمند می‌تواند از عملیات‌های بولی مانند تفریق، برش و اتصال استفاده کند.

اشکال هندسی استاندارد تری دی مکس:
جعبه (بالا راست)، مخروط (بالا وسط)، هرم (بالا چپ)، کره (پایین چپ)، لوله (پایین وسط) و کره ژئو (پایین چپ)

اشکال هندسی تعمیم داده شده تری دی مکس:
گره چنبره (بالا چپ)، استوانه پخ (بالا وسط)، شلنگ (بالا راست)، کپسول (پایین چپ)، چندوجهی حجیم (پایین دومی از چپ)، مخزن نفت (پایین دومی از راست) و منشور (پایین راست)

اشکال هندسی استاندارد

جعبه:یک مکعب مستطیل را می‌سازد. یک نوع دیگر جعبه که مکعب نامیده می‌شود، طول و عرض و اتفاع یکسانی دارد.
استوانه:یک استوانه را می‌سازد.
چنبره:یک چنبره (یا حلقه) را با دایره‌هایی در مقطع‌هایش می‌سازد. به خاطر شکلش، گاهی اوقات به چنبره دونات هم گفته می‌شود.
قوری:یک قوری یوتا را درست می‌سازد. از آنجایی که قوری یک شئ پارامتری است، کاربر می‌تواند انتخاب کند تا کدام یک از بخش‌های قوری خلق شود. بخش‌های قوری عبارتند از بدنه، دسته، دهانه و درپوش.
مخروط:یک مخروط یا یک مخروط برعکس را می‌سازد.
کره:یک کره یا نیم کره یا هر برشی از کره را می‌سازد.
لوله:یک لولهٔ گرد یا منشوری را می‌سازد. لوله شبیه استوانه‌ای است که وسطش سوراخ باشد.
هرم:یک هرم با قاعدهٔ چهارضلعی یا مثلثی را می‌سازد.
صفحه:یک چند ضلعی مسطح را می‌سازد. کاربر می‌تواند اندازهٔ طول، عرض و ضخامت آن را تعیین کند.
کره ژئو:یک کره یا نیم کره را بر اساس سه نوع کثیرالوجوه می‌سازد.

اشکال هندسی تعمیم داده شده

هدرا:یک شئ که از چند چندوجهی تشکیل شده را می‌سازد.
جعبه پخ:یک جعبه با گوشه‌های اریب یا گرد را می‌سازد.
مخزن نفت:یک استوانه با سر و ته محدب را می‌سازد.
دوک:یک استوانه با سر و ته مخروطی را می‌سازد.
چندوجهی حجیم:یک چندوجهی حجیم را می‌سازد.
منشور:یک منشور سه وجهی را می‌سازد.
گره چنبره:(انحنای پایه نامیده می‌شود) یک گره یا حلقه را می‌سازد.
استوانه پخ:یک استوانه با لبه‌های اریب یا گرد را می‌سازد.
کپسول:یک استوانه با سر و ته نیم کره را می‌سازد.
L-Ex:یک شئ L مانند بیرون آمده را می‌سازد.
C-Ext:یک شئ C مانند بیرون آمده را می‌سازد.
شلنگ:یک شئ منعطف شبیه به فنر را می‌سازد.

رندرینگ

رندر عبارت است از تهیه خروجی در قالب فایل‌های تصویری از برنامه و محیط کاری در تری دی مکس که توسط یک سری دستور و برنامه‌های گرافیکی به نام موتور رندر. بعضی از موتورهای رندر عبارتند از:

 • آریون‌رندر
 • اسکن‌لاین رندرینگ
 • اوکتان رندر
 • ایندگورندرر
 • برزیل آر/اس
 • بیگ‌رندر ۳.۰
 • رندرمن
 • فرای‌رندر
 • فریبال
 • لوکس‌رندر
 • مکسول رندر
 • منتال ری
 • وی-ری
 • فاینال‌رندر
 • کرونا رندر
تری دی مکس

اتودسک تری دی مکس  (Autodesk 3Ds Max) که سابقاً استودیوی سه‌بعدی مکس (۳D Studio Max) نامیده می‌شد، یک برنامهٔ گرافیک سه‌بعدی رایانه‌ای حرفه‌ای است که برای ساخت انیمیشن ها، مدل‌ها، بازی‌ها و تصاویر سه‌بعدی استفاده می‌گردد. این نرم‌افزار توسط شرکت رسانه و سرگرمی اتودسک ساخته و منتشر شده‌است. برنامه قابلیت‌های مدل‌سازی و ساختار قابل انعطاف پلاگین داشته و می‌تواند بر روی سکوهای رایانش مایکروسافت ویندوز اجرا شود. تری‌دی‌اس مکس مرتب توسط توسعه‌دهندگان بازی‌های ویدئویی، بسیاری از استودیوهای تبلیغات تلویزیونی و استودیوهای مجسم‌سازی معماری مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این برنامه همچنین در جلوه‌های ویژه سینمایی و مجسم‌سازی اولیه فیلم‌ها استفاده می‌شود.در چند روز اخیر شرکت اتودسک آخرین نسخه نرم افزار مدلسازی و رندر سه بعدی  تری دی مکس  را بروز رسانی کرد.

ویژگی های نرم افزار تری دی مکس 2022

این نسخه تعدادی از ابزارهای متداول مدلسازی ، از جمله Smart Extrude و اصلاح کننده های Relax ، Slice و Symmetry را به روز می کند. و نقشه های جدید از قبل پیکربندی شده را به سیستم Bake to Texture اضافه می کند. در واقع ۳ds Max 2022 بعنوان بخشی از سری جدیدتر به روزرسانی نرم افزار Autodesk’s Media and Entertainment ، در کنار Maya 2022 و MotionBuilder 2022 منتشر شد. تغییرات اصلی در ۳ds Max 2022 به روزرسانی های تکراری ابزار مدلسازی نرم افزار است.

 • تغییرات در سیستم محبوب اکسترود هوشمند 

این سیستم که در تری دی مکس 2021.2 اضافه شده است. در این ورژن دو عمل جدید دارد: ۱- قابلیت  Drag – [Shift]  تا هندسه اکسترود شده را به طور خودکار به هر قسمت از مش که لمس می کند ، بخیه زده و شبکه را به طور کامل برش دهد.

 • تغییرات مربوط به اصلاح کننده های Slice

چندین اصلاح کننده اصلی نیز به روز شده اند که اصلاح کننده Slice گزینه Radial slice را دریافت کرده است. سوراخ های ایجاد شده توسط عملیات برش نیز اکنون می توانند به طور خودکار مهار شوند.

 • تغییرات مربوط به Symmetry

اصلاح کننده تقارن از چندین صفحه تقارن در یک عملیات پشتیبانی می گیرد و عملیات کپی و تکرار هندسه در اطراف نقطه مرکزی ایجاد شده توسط گیزمو است.

 • تغییرات مربوط به Relax Modifier

اصلاح کننده Relax ، برای پاک کردن جزئیات سطح ریز – به عنوان مثال ، برای تمیز کردن داده های اسکن سه بعدی خام – برای حفظ بهتر شکل اصلی ، گزینه جدیدی برای حفظ حجم را قرار داده است.

سایر Modifier ها هم در عملکرد خود بروز رسانی شده اند: عملکرد تعاملی Extrude Modifier “تا ۱۰۰ برابر” و AutoSmooth “به طور قابل توجهی” بهبود یافته است.

اضافه شدن مجموعه ۱۲ نقشه جدید از قبل پیکربندی شده در Bake to Texture .

دریافت رابط های جدید و پاسخگوتر Qt در پنجره های بومی Render Configuration و Quicksilver.

پشتیبانی از ویژگی های جدید معرفی شده در پلاگین رندر گیری Arnold 6.2 .

سیستم مورد نیاز
سیستم عامل
Microsoft® Windows® 7 (SP1), Windows 10 Professional operating system
مرورگرAutodesk recommends the latest version of the following web browsers for access to online supplemental content:      
Apple® Safari®Google Chrome™Microsoft® Internet Explorer®Mozilla® Firefox®
سخت افزار
پردازنده
64-bit Intel® or AMD® multi-core processor
سخت افزار گرافیک
Refer to Recommended Hardware wizard for a detailed list of recommended systems and graphics cards
رم4 GB of RAM (8 GB recommended)
فضای دیسک9 GB of free disk space for install
دستگاه اشاره گرThree-button mouse

آموزش نصب و فعال سازی نرم افزار

 • فایل با فرمت ISO را توسط Winrar اکسترکت و Setup را اجرا کنید.
 • نرم افزار را نصب کنید.
 • فایل موجود در پوشه Crack را در مسیری که نرم افزار نصب شده است کپی و جایگزین فایل قبلی کنید.
 • نرم افزار را اجرا کنید.
 • برای جلوگیری از غیرفعال شدن کرک، نرم افزار را در فایروال آنتی ویروس یا ویندوز قرار بدید.

آموزش ویدیویی نصب و فعال سازی تری دی مکس

لینک دانلود

مقالات مرتبط

دانلود اتوکد 2022

Autodesk AutoCAD اتوکد (به انگلیسی: AutoCAD) نرم‌افزار طراحی به کمک رایانه است که برای ترسیم نقشه‌های مهندسی و صنعتی به کار می‌رود و کاربرد ترسیمی دارد این نرم‌افزار از محصولات شرکت آمریکایی اتودسک است.…

دانلود رویت 2022

Autodesk Revit   رویت (به انگلیسی: Autodesk Revit) نرم‌افزار مدل‌سازی اطلاعات ساختمان است که برای استفادهٔ مهندسان معمار، عمران و تأسیسات کاربرد دارد و برای مدل‌سازی سه‌بعدی و ترسیم جزئیات…

پاسخ‌ها